Nyhedssektioner
Arkiv
UgensErhverv
01-11-2011

Blev energihåndværker og øgede omsætningen

Carsten Schmidt har fået øget både medarbejderstab, omsætning og kundekreds, efter at han kan skrive energihåndværker på visitkortet
» læs mere...

02-09-2010 [UgensErhverv.dk: Redaktionen]

Møde om 800 MHz-frekvensbåndet

IT- og Telestyrelsen inviterer til møde, hvor IT- og Telestyrelsen vil drøfte den videre proces for anvendelsen af 800 MHz-frekvensbåndet

IT- og Telestyrelsen inviterer til møde, hvor styrelsen vil drøfte den videre proces for anvendelsen af 800 MHz-frekvensbåndet, herunder hvordan det sikres, at frekvensbåndet bliver anvendt bedst muligt til mobilt bredbånd under behørig hensyntagen til eventuelle forstyrrelsesrisici.

Mødet finder sted tirsdag den 2. november 2010 kl. 14:00-16:30

Baggrunden for møder er, at videnskabsministeren den 25. august 2010 efter forelæggelse for teleforligskredsen besluttede, at 800 MHz-frekvensbåndet (frekvensbåndet 790-862 MHz) skal anvendes til elektroniske kommunikationstjenester, herunder mobilt bredbånd.

IT- og Telestyrelsen vil på den baggrund gerne invitere til et møde, hvor styrelsen vil drøfte den videre proces for anvendelsen af 800 MHz-frekvensbåndet, herunder hvordan det sikres, at 800 MHz-frekvensbåndet kan anvendes bedst muligt til mobilt bredbånd, så der samtidig tages hensyn til risikoen for forstyrrelser.

Dagsorden for mødet offentliggøres på denne side på et senere tidspunkt.

tøtte

Tilmelding til mødet her…




CrimeCode.Com - unik mærkning af IT-udstyr og værktøj - klik her...

LavEnergiGuiden - ny guide med alt inden for LavEnergi - klik her...


© UGENS|ERHVERV